Aprašymas
Viktoras Vizgirda (1904 –1993)
Medžiai
1987, pop., past., 26 x 34
Sign. AK: V. Vizgirda/87
„..būdingai kintančias emocines būsenas ir gamtos traktavimą atspindi [V. Vizgirdos] 8 – 9 dešimtmečių pastelės. Jose irgi justi puikus tvarkos ir harmonijos pulsas, intymus „pusabstakčių“ vaizdų alsavimas, linijų ir spalvų dėmės – taiklaus rankos judesio pėdsakas. […] Koloritas nenutolęs nuo pamėgtų žalių ir mėlynų dermių, į jas įsiterpęs violetas – kaip harmoningos visumos kamertonas. Pastelių vaizdai keičiasi kaip greitas akies žvilgsnis. Motyvai panašūs, bet išraiška, nuotaika – vis kitokia. […] vienur jis [motyvas] „sugrojamas“ ekspresyviai, greitai, dramatizuojant nuotaiką […], kitur ramiai ir melancholiškai, […] dar kitur panašus į miražišką slėpinį. Gamta paveiksluose veriasi pati iš savo gelmių ir formų, yra kintanti ir mįslinga, virpanti kiekviena savo dalele, tačiau vaizde ji atrodo kaip amžina harmonijos apraiška. Jos grožis, subtilumas ir vienovė yra pamatiniai.“ (V. Liutkus „Viktoras Vizgirda“, Vilnius, 2000; p. 51 – 52).
Viktoras Vizgirda (1904-1993) tapytojas, pedagogas, scenografas, dailės gyvenimo organizatorius, knygų iliustratorius, kritikas. Daugiausia tapė peizažus, natiurmortus, portretus, autoportretus, figūrines kompozicijas, kūrė vitražus. Jo kūrybai būdinga meistriška tapysena, lyrizmas, nuotaikų niuansai, ekspresija, išraiškingos, sodrios spalvos.
V. Vizgirda dalyvavo steigiant Ars dailininkų grupę, dalyvavo jų rengiamose parodose. 1938 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkas. XX a. 4-ajame dešimtmetyje per vasaros atostogas keliavo po Europą. 1940–1941 m. persikėlė gyventi į Vilnių, 1941–1943 m. – Vilniaus dailės akademijos direktorius.
1944 m. išvyko iš Lietuvos ir 1946–1949 m. Freiburgo taikomosios dailės mokykloje skaitė tapybos paskaitas. 1950 m. apsigyveno Bostone, JAV. 1966 m. Lietuvos dailės muziejuje atidaryta jo personalinė paroda – pirmoji lietuvių išeivijos paroda sovietinėje Lietuvoje. Mirė 1993 m. liepos 10 d. Codo kyšulyje, JAV, palaidotas Vilniuje. Kūrinių turi Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Alkos muziejus Telšiuose, Aušros muziejus Šiauliuose, užsienio šalių muziejai bei privačios kolekcijos.(Parengta pagal L: V. Liutkus Viktoras Vizgirda Vilnius 2000.)